Du er behageligt fri for at tælle kalorier. Du kan glæde dig over velsmagende mad, samtidig med at du taber dig 1-2 kilo om ugen – hele 6-8 kilo på bare en måned.

Arne Astrup og Christian Bitz, to af de hotteste navne i dansk slanke-forskning, er ikke bange for at tage munden fuld. De lover nu danskerne et hurtigt og effektivt vægttab.

Sammen har de skrevet bogen ’Verdens bedste kur’ (Politikens Forlag), der udkommer 2. januar - præcis den dag, hvor rigtig mange af os har nået kvalmegrænsen og hiver målebåndet frem for at tjekke livvidden. Med B.T. Plus får du et kig på de to eksperters metode.

Det får du med B.T. Plus:

- Ernæringseksperterne Arne Astrup og Christian Bitz’ bedste tip til at holde den slanke linje

- Konkrete råd, der virker hver dag

- Bud på god slankemad, der smager

- Se de mest overraskende bud fra slankeforskningen

Med et abonnement på B.T. Plus får du adgang til ikke bare denne artikel, men alle vores guides på sundheds- og slankeområdet. Læs f.eks. vores guide til at undgå diabetes - 750.000 danskere er faktisk i farezonen, men et vægttab kan hjælpe. Du kan også få vores guide til de bedste fedtforbrændere eller de bedste apps til sundhed og motion.


Slankemad, der smager

Skyr (islandsk surmælksprodukt) med bær og mysli (uden tilsat sukker) – hertil lidt groft knækbrød med mager ost og en appelsin

Havregrød med æble og kanel – hertil en smoothie med skyr

Rugbrød med skinke og et spejlæg – hertil en gulerod og en caffe latte med minimælk

FORMIDDAG

Grøntsagsstænger dyppet i lidt hummus

En håndfuld nødder

Fuldkornsknækbrød med røræg

FROKOST

Fuldkornsrugbrød med magert kød- eller kyllingepålæg, makrel i tomat og diverse grønt

Hvidkålssalat med citron, honning, parmesan og kylling

Fuldkornspitabrød med hummus, røget laks og frisk spinat 

EFTERMIDDAG

Fuldkornsrugbrød med mager frisk ost og peberfrugt

Smoothie af bær og skyr

Grøntsagsstænger i lidt hummus

AFTEN

Kalkunwok med kalkun, grøntsager og fuldkornspasta – hertil avocadosalat med fetaost og sukkerærter

Omelet med kylling, asparges og tomater – hertil en grov salat

Fuldkornsfiskefilet med rødbedesalat

Det anbefales at drikke vand eller mager mælk til måltiderne

(Fra bogen ’Verdens bedste kur’)