Selv om vinderen af det populære talentshow X Factor endnu ikke er fundet for 2016, står det nu klart, at DRs populære show vender tilbage i 2017.
Det oplyser DR.
»Da vi lavede første sæson af programmet til bage i 2008, havde jeg ikke i min vildeste fantasi turde håbe på, at vi ville kunne annoncere en 10. sæson i 2017. Jeg er pavestolt,« oplyser DRs underholdningschef Jan Lagermand Lundme i en pressemeddelelse.
Det er også imponerende, hvordan underholdningsprogrammet stadig kan tiltrække danskerne fredag efter fredag, på trods af det lige nu er niende gang, det kører.
Konceptet er det samme, dommerne er stort set de samme, ja, selv intromelodien er den samme, men alligevel har seertallet i snit ligget omkring 1,4 millioner i år. Det gør X Factor til fortsat at være den mest sete underholdningsserie i Danmark.
DRs underholdningschef mener, at hemmeligheden bag programmets succes skal findes i andet end bare ’underholdning’.
»Programmet kan så meget mere. Det kan samle danskerne på tværs af generationer, og det giver os alle sammen noget at tale om. Og så kan man næsten sige, at det er blevet en tradition. Det er jo efterhånden kun X Factor og fodbold, der kan samle danskerne på den her måde,« siger Jan Lagermand Lundme og tilføjer med et glimt i øjet.
»Og nårh ja, så er der et lille program, der hedder ’Vild med dans’.«
Kan vi forvente noget nyt i den nye sæson?
»Konceptet er stramt og bliver, som vi kender det. Men hvad der sker inde for de rammer, kan godt udvikle sig. Hver gang tænker vi over, hvad der skal være det unikke ved denne sæson,« siger underholdningschefen, der kun kan løfte meget lidt af sløret for, hvad 10. sæson vil byde på:
»Mon ikke vi vil gøre noget ud af jubilæet, siden det nu er tiende sæson. Men det bliver ikke noget med, at vi skal kigge tilbage i tiden i hvert program,« forsikrer underholdningschefen, som endnu ikke ved, hvordan dommerpanelet kommer til at se ud.
Det er allerede nu muligt at tilmelde sig den 10. udgave af showet.