Cristiano Ronaldo har de seneste uger været et hot navn i sladderpressen, hvor den portugisiske superstjerne ugentligt bliver kædet sammen med en ny kæreste, efter sit brud i januar med modellen Irina Shayk.
Derudover har lokale tabloide medier skrevet om en pinlig situation, hvor Ronaldo bliver taget i at urinere offentligt af to politimænd.
Real Madrid-stjernen er nu blevet så træt af pressens skriverier om hans kærlighedsliv, at Ronaldo har lagt en video ud på YouTube, hvor han beder om at kunne arbejde i fred.
»Hej fans. Det her er til jer. Tusind tak for støtten i år. Det har været hårdt, men I er der altid. I har vist, at I er loyale. Jeg slapper af her, og min dreng er bag mig i poolen,« begynder Ronaldo fredligt, inden snakken falder på pressen.
»Jeg taler aldrig med pressen om mit privatliv. Men jeg vil gerne benytte lejligheden til at sige, at de seneste par uger har pressen forsøgt at snakke dårligt om mig. At jeg dagligt har en ny kæreste, og at jeg gør dit og dat. Bare lad mig være i fred. Lad mig gøre mit arbejde ordentligt, som jeg forsøger hvert år. Lad vær med at forsøge at ødelægge mit image, for det sker ikke,« beder Ronaldo, inden han slutter af med endnu en tak til sine fans.
Cristiano Ronaldo kan se tilbage på endnu en supersæson, hvor portugiseren har sat personlig og Real Madrid-målrekord med 61 scoringer i 54 optrædener.
Sæsonen har dog været uvant pokalfattig, hvor det kun er blevet til et verdensmesterskab for klubhold samt den europæiske Super Cup.