Den danske backpacker Jonas Pedersen, som i februar 2014 døde under en ferierejse i Australien, var selv skyld i sit eget dødsfald. Det fastslår tasmanske myndigheder, der oplyser at dødsårsagen er en overdosis af valmue-te. Det skriver engelske The Guardian
Den unge mand fra Esbjerg havde tre måneder tidligere begyndt sin drømmerejse til Australien. Sammen med en kammerat befandt Jonas Pedersen sig i den tasmanske by Oatlands, da han døde af en overdosis.
Hans tyske rejsekammerat fortæller til avisen, at Jonas Pedersen havde drukket valmue-te før dødsfaldet, og at han ikke anså det som farligt. Den efterfølgende morgen blev Jonas Pedersen fundet død.
»Hans død er en tragisk konsekvens af hans egen handling,« siger retsmediciner Olivia McTaggart ifølge The Gaurdian. Hun mener, at Jonas Pedersens dødsfald bør være en kraftig påmindelse om farerne ved ulovlige og uforudsigelige stoffer.
Læs også: