Det var Venstres formand Lars Løkke Rasmussen, der lækkede bogen LLR til Politiken.
Det skriver Politikens litteraturredaktør, Jes Stein Pedersen, i avisen søndag.
Siden Politiken.dk bragte de første artikler om indholdet i LLR den sidste fredag i november, har spekulationerne om, hvem der lækkede bogen til avisen, været mange. De fleste har spekuleret i, at det var Lars Løkke Rasmussen selv, der lækkede bogen til avisen, som en del af en pressestrategi.
Læs også:
»Lars Løkke sagde selvfølgelig beredvilligt ja til at medvirke, og da den fysiske bog var en realitet, lod han den tilflyde journalister fra et andet medie (Politiken) end BT, som udgiver bogen i samarbejde med People'sPress. Resultatet blev, at dækningen startede et døgn eller to før forventet, med det resultat at bogens mindre gode nyheder kunne ' overstås', inden en ny (medie) uge startede den mandag, bogen officielt udkom,« skriver litteraturredaktøren i kommentar, der er bragt søndagens udgave af Politiken.
Læs også:
Det er de to BT-journalister, Andreas Karker og Thomas Nørmark Krog, der har skrevet LLR. Undervejs i skriveprocessen er de blevet mødt af stor modstand fra Lars Løkke Rasmussen og hans nærmeste i partiet Venstre, som i begyndelsen modarbejdede bogen med næb og kløer.
Ved at give partimedlemmerne mundkurv på, true med fogedforbud og henvendelser fra advokater forsøgte Venstres top at bremse udgivelsen af bogen, der beskriver magtspillet om posten som formand for partiet og dermed statsministerkandidat ved det næste folketingsvalg.
Læs også:
Politiken-journalisten Kristian Klarskov, der fredag den 28. november skrev de første artikler på baggrund af bogen, skriver søndag på Facebook:
»Mit indtryk er, at Venstre var oprigtigt overraskede, da jeg ringede dem op og bad om en kommentar til bogen. hvad litteraten fabler om, aner jeg ikke.«
Søndag klokken 15.18 sendte Jes Stein Pedersen så en e-mail til BT, hvor han trækker sin påstand tilbage:
»I forlængelse af det jeg skriver i min litteraturkommentar i dagens Politiken, har jeg tidligere i dag udtalt mig til BT, om hvordan Politiken kom i besiddelse af ’LLR’. Desværre viser det sig, at mit vidensgrundlag har vist sig at være fejlagtigt. Det beklager jeg.«