Tysk politi måtte tirsdag eftermiddag erkende, at de ikke havde den rette gerningsmand i deres varetægt efter forbrydelsen på Breitscheidplatz i Berlin.

Den 23-årige pakistanske mand, som de i længere tid troede var gerningsmanden bag det brutale angreb på et julemarked i Berlin, blev løsladt tirsdag aften. Det skete på baggrund af, at den tyske anklagemyndighed ikke havde nok beviser til at føre en sag mod manden, som hele tiden har hævdet, han var uskyldig.

Politiet havde ellers skrevet på Twitter to timer efter angrebet, at de havde den rette mand, og alt var sikkert igen.

Men de tog grueligt fejl, og det kan få alvorlige konsekvenser for efterforskningen, mener den pensionerede kriminalinspektør Jørn Moos.

»Gerningsmanden får flere dages forspring på den her måde. Han og eventuelle medskyldige får lejlighed til at slette deres spor. Og politiets største frygt må være, at han eller de nu har haft tid til at reorganisere sig med henblik på at planlægge flere angreb,« siger den erfarne tidligere kriminalinspektør, der var med til at få ram på Blekingegadebanden i 1989.

Jørn Moos håber dog på, at politiet ikke har haft tunnelsyn i sagen, og at de har ledt efter andre mistænkte på trods af deres store selvsikkerhed.

»Det er den dårligst tænkende efterforskningsleder, der tænker, at man læner sig tilbage sådan, fordi man har anholdt en mistænkt,« konstaterer han og lægger vægt på, at tysk politi har været alt for hurtige ud med meldingen om, at alt var fryd og gammen.

»Jeg synes, det er alvorligt for efterforskningen, at man er så hurtig ude at sige i den umiddelbare glæde, at vi har styr på det, fordi vi måske har gerningsmanden. Den information burde man have holdt tilbage efter min opfattelelse. Det kan godt være, at de selv er lidt forbandede over, at de har været så hurtigt ude at sige, de har styr på det.«

Nu skal politiet tilbage til tegnebrættet for at lede efter nye vidner, der forhåbentlig kan hjælpe med pågribelsen af den rigtige gerningsmand. Men der ligger mange timers og formentlig også dages arbejde forud for politiet.

12 personer er meldt dræbt og omkring 50 personer såret, efter lastbilen torpederede julemarkedet i Berlin. Forbrydelsen efterforsker politiet som en terrorhandling. I Danmark har politiet også taget forbehold ved julemarkeder, og der er ekstra bemanding på gaderne.