En er død og flere såret under et angreb på en fabrik i Frankrig. Islamisk Stat (IS) står angiveligt bag.
En mand er blevet dræbt, angiveligt ved halshugning, mens yderligere to er blevet såret efter et angreb på en en fabrik nær den franske by Lyon. Det bekræfter den franske præsident, Francois Hollande, på et pressemøde.
Flere personer er varetægtsfængslet efter terrorangrebet nær Lyon, siger Frankrigs indenrigsminister ifølge Le Figaro.
Kilder fortæller til franske medier, at to mænd bragede ind i fabrikken, der ligger i den lille by Saint-Quentin-Fallavier øst for Lyon, med en bil, før de stormede den og satte en række eksplosioner i gang.
Siden blev en halshugget mand fundet nær fabrikken, hvor man desuden fandt »et flag med arabiske symboler«, som en kilde fortæller til nyhedsbureauet AFP. Den franske terrorekspert Thomas Hegghammer skriver på Twitter, at det er første gang, at en person er blevet jihad-halshugget på europæisk jord.
Det halshuggede hoved var angiveligt blevet sat fast på et hegn, der omkranser fabrikken. Selve liget blev fundet et par meter derfra, skriver franske medier. Ifølge den franske avis Soir havde det afhuggede hoved arabiske skrifttegn på sig, da det blev fundet.
Ifølge den franske indenrigsminister er den anholdte formodede terrorist 35-årige Yacine Sali, der tidligere har været i den franske efterretningstjenestes søgelys. Ifølge den britiske avis The Guardian er hans formodede medgerningsmand blevet dræbt på fabrikken af en brandmand.
Franske myndigheder kalder angrebet for et 'terrorangreb', og det var samme formulering, som den franske præsident brugte, da han ved 13-tiden gav sit første interview om angrebet. Præsidenten var til EU-topmøde i Bruxelles, da angrebet fandt sted, men det ventes, at han vender tilbage til Frankrig senere fredag eftermiddag.
Fabrikken, der er blevet angrebet, tilhører virksomheden Air Products, der bl.a. producerer kemikalier og gas. Air Products har base i USA.
Angrebet kommer blot et halvt år, efter at islamister angreb Frankrig med 17 døde til følge.
Følg seneste nyt her: