Onsdag bliver det formentlig afgjort, hvordan Superliga-strukturen ser ud fra næste sæson. Meget tyder på, at det er modellen 'Mars 3', som bliver valgt, da det er den, som topklubberne hælder mest til.

Det vil betyde en Superliga med 12 hold, hvor den øverste og nederste halvdel skal spille slutspil, efter der er spillet 22 kampe. Modellen er en favorit blandt klubber som FC København, FC Midtjylland og Brøndby, da de er bange for, at en model med 14 hold vil sænke niveauet i ligaen. Samtidig kan en model med 12 hold allerede tages i brug i næste sæson.

BT bringer dig her et grafisk overblik over, hvordan Superligaen vil se ud, hvis det - som forventet - bliver en model med 12 hold. For at gøre det mere konkret har vi taget udgangspunkt i den netop overståede sæson.

Efter der var spillet 22 kampe, lå FC Midtjylland øverst i tabellen. De skulle dermed i et slutspil med FC København, Randers FC, Brøndby IF, FC Nordsjælland og AaB.

I nedrykningsslutspillet skulle Hobro IK, SønderjyskE, Esbjerg FB, OB, FC Vestsjælland og Silkeborg IF mødes.

Det er værd at bemærke, at holdene tager alle deres point med over i slutspillet. Hvert hold skal så møde de fem andre hold tre gange (15 kampe). Det er naturligvis svært at sige, hvordan stillingen ville have været, efter de 15 kampe i slutspillet. Derfor har vi taget udgangspunkt i, at holdene bevarer den placering, de havde i grundspillet.

Det vil betyde, at FC Midtjylland bliver mestre, men det mest spændende bliver i nedrykningsslutspillet. Hobro IK, SønderjyskE og Esbjerg vil fortsat blive i Superligaen på grund af deres placeringer som nummer syv, otte og ni.

OB skal spille playoff-kampe ude og hjemme, fordi de blev tredjesidst. Her skal de møde Lyngby, som blev nummer tre i 1. division. FC Vestsjælland, som slutter næstsidst, skal også ud i to playoff-kampe mod AGF, som blev nummer to i 1. divison.

Vinderne af playoff-opgørene får lov til at blive/rykke op i Superligaen sammen med Viborg, som vandt 1. division. Taberne af opgørene bliver/rykker ned i 1. divison sammen med Silkeborg, som blev sidst i Superligaen.

Dermed kan der blive mellem én og tre nedrykkere med 12-holds modellen.