Nicklas Bendtners udsigt til spilletid i Wolfsburg er ikke god.

Danskeren var ifølge træner Dieter Hecking den eneste, der faldt igennem i tyskernes første træningskamp i den nye sæson, og han er derfor sendt på stroppetur alene.

Men selv hvis de ekstra timers fysisk træning skulle give pote, kan Bendtner ikke forvente at være andet end tredjevalg i Wolfsburg, der sidste sæson blot spillede med en enkelt mand på toppen.

Foran i køen står både hollandske Bas Dost og nyindkøbet Max Kruse.

Muligheden for kampe på højeste plan synes derfor at ligge et andet sted end i folkevognens hjemby, men spørgsmålet er, om der overhovedet er andre internationale klubber, der vil røre Bendtner.

Spørger man landsholdets assistenttræner, Peter Bonde, er svaret ja:

»Bendtner er fysisk stærk, teknisk dygtig, god i luften. Han kan både kombinere og lave mål, så jeg synes, han har lidt af det hele«, siger han og tilføjer:

»De landskampe, han har spillet, har jo bevist, at det passer ham rigtig godt, når han er et sted, hvor han føler sig tryg, og spillestilen passer til ham«.

Landsholdet er utvivlsomt det sted, Bendtner har haft størst succes. I 68 kampe er det blevet til 29 mål, hvilket knap svarer til en scoring i hver anden kamp.

Ifølge Peter Bonde er Bendtners force, at han modsat en klassisk boksangriber ikke bare præsterer i det lille felt, men også evner at gå med i det opbyggende spil:

»Når man tager hans størrelse i betragtning, synes jeg, at han er teknisk dygtig. Han kan indgå i kombinationerne, det gjorde han også i Arsenal. Så det er det, der gør ham lidt anderledes. Han er så til gengæld ikke så modig som mange andre store angribere inde i feltet«

»Han er dygtig, når han spiller på et kombinationshold, og han er også dygtig, når han har en anden angriber i nærheden af sig«, siger Morten Olsens assistent.

Næste gang Nicklas Bendtner har muligheden for at bevise sit værd er allerede i aften, hvor Wolfsburg møder FC Zürich i en ny træningskamp.