Der har længe været store spekulationer om, hvilke kørere McLaren ville satse på til næste år, efter resultaterne ikke har været, som Formel 1-teamet har håbet i denne sæson.

Dermed har det også været et åbent spørgsmål, om danske Kevin Magnussen ville fortsætte hos McLaren - selvom de fleste dog har regnet med, at den 22-årige dansker ville få endnu en chance, og det så i stedet ville blive engelske Jenson Button, som ikke får forlænget sin kontrakt.

Og det er også lige præcis, hvad der kommer til at ske ifølge den anerkendte Formel 1-skribent  Andrew Benson, der arbejder for BBC.

Benson, der plejer at have gode kilder i Formel 1-miljøet og blandt andet var den første, der i sin tid kunne afsløre, at Kevin Magnussen skiftede til McLaren, skriver nu, at Ferrari-stjernen Fernando Alonso kommer til at udgøre kørebesætningen sammen med Magnussen i næste sæson.

- Forhandlingerne mellem Alonso og McLaren om de sidste detaljer  i hans nye kontrakt er ikke helt afsluttet, men insidere fortæller, at parterne er nået så langt, at det nu ville være et stort chok, hvis den 33-årige )Alonso, red.) ikke skriver under, skriver Andrew Benson på bbc.com.

- McLaren har endnu ikke definitivt besluttet, hvad de vil gøre, men de er i stigende grad overbevist om, at de skal holde sig til Magnussen, der som 22-årig kun er i begyndelsen af sin karriere, fortsætter Formel 1-eksperten.