Finansminister Kristian Jensen (V) tvang miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen til at undskylde løgn for Folketinget

Miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsens uforbeholdne undskyldning til Folketingets partier i den famøse fiskekvotesag, som han udsendte i går morges, blev efter alt at dømme skrevet med ført hånd.

Fra regeringskilder tæt på forløbet erfarer BT, at finansminister Kristian Jensen mandag aften greb ind i sagen og havde samtaler med såvel Esben Lunde Lunde Larsen som med DF's formand Kristian Thulesen Dahl og formentlig også med gruppeformanden Peter Skaarup.

Sagen handler om, at Esben Lunde Larsen har tilbageholdt oplysninger for Folketinget om, hvordan fiskere med store fangkvoter - de såkaldte kvotekonger - kan begrænses, og derfor er ministeren beskyldt for at holde hånden over de magtfulde fiskere.

Kravet fra DF var, at Esben Lunde Larsen skulle lægge sig fladt ned, hvis han ville undgå en ministerstorm. Og fristen blev sat til tirsdag klokken 11, når DF efter planen skulle behandle sagen på sit gruppemøde. Men det modsatte Esben Lunde Larsen sig, da kun ville indrømme, at han havde udtrykt sig »upræcist«. DFs ledelse holdt dog fast i, at Lunde Larsen måtte han helt ned på knæ og undskylde, hvis han ville beholde jobbet.

Såvidt BT erfarer, dikterede Kristian Jensen efter aftale med DF's ledelse et brev med en undskyldning, som Esben Lunde Larsen efterfølgende sendte ud tirsdag morgen. Stilen i teksten er personlig og tydeligvis ikke skrevet af en embedsmand. BT har tidligere skrevet om, hvordan DF arbejdet med at få indflydelse hos Venstre. Det kan du læse mere om her.

»Jeg vil gerne give Folketinget en undskyldning,« lyder den første sætning. Han beklager. at han ikke har givet Folketinget de oplysninger det har efterlyst, om hvordan man modvirker de såkaldte kvotekonger i fiskeriet. Han påtager sig det fulde ansvar og slutter at med endnu en undskyldning og en beklagelse.

Som ventet tog DF efter sit gruppemøde undskyldningen til efterretning.

»Esben Lunde Larsen har sagt undskyld, og vi tror på, at regeringen og ministeren er indstillet på at føre Dansk Folkepartis fiskeripolitik omkring et opgør med kvotekongerne,« siger Peter Skaarup.

Esben Lunde Larsen vil dog få en alvorlig næse og blive sat under overvågning, tilføjede han. Det er ganske usædvanligt. Det skal forstås på den måde, at Esben Lunde Larsen har fået et gult kort og risikerer at det bliver vekslet til et rødt, hvis ikke han fremover retter sig efter Folketingets flertal.

Peter Skaarup afviser dog at sagen er alvorlig nok til at Esben Lunde Larsen kan anklages for at have overtrådt ministeransvarlighedsloven. Heller ikke selv om partiets fiskeriordfører Ib Poulsen i sidste uge udtalte, at Esben Lunde Larsen havde løjet.

»Vi mener ikke, at han har brudt ministeransvarlighedsloven. Men vi mener, at han har gjort sig skyldig i ikke at give de nødvendige oplysninger til Folketinget,« siger Peter Skaarup.