Liverpools 2015 har været perfekt. Holdet er ubesejret i Premier League i år, og mandag kom den femte sejr i træk med tre point på udebane mod Swansea. Men at Liverpool er bedst i slutningen af sæsonen, er ikke uvant med Brendan Rodgers ved roret.
Det så skidt ud for Liverpool den 13. december sidste år. Holdet lå på tiendepladsen efter at have tabt 0-3 ude mod Manchester United. Men lige omkring årsskiftet satte de slutspurten ind. Holdet har samlet 32 af de seneste 36 mulige point og må nu regnes som kandidater til andenpladsen i Premier League.
Liverpool er ubesejrede i de seneste 13 opgør, hvoraf ti af dem er endt med sejr til Brendan Rodgers' tropper. Det bringer holdet op på en femteplads med fire point op til Manchester City på andenpladsen og ni spillerunder tilbage.
Den seneste form med fem sejre i træk får manager Brendan Rodgers til at tro på en topplacering.
»Manchester Citys resultat i weekenden giver os en mulighed for at slutte på andenpladsen. Vores mentalitet, form og den selvtillid, vi har i øjeblikket, kommer vi til at tage med os i hver kamp. Så må vi se, hvor det bringer os hen,« siger Liverpool-manageren til BBC.
Det er ikke en uvant situation for Brendan Rodgers at sætte en slutspurt ind omkring nytår med sit Liverpool-hold. Faktisk er det en vane, for i hver af managerens tre sæsoner i spidsen for holdet er formen forbedret efter juleprogrammet.
I 2012-13 samlede holdet 25 point i første halvdel af sæsonen, mens de fik 36 i anden halvdel og kun tabte to ud af 16 kampe.
I sidste sæson samlede de 36 point i de første 19 kampe og 48 point i de sidste 19 kampe.
I denne sæson har de samlet 28 point i første halvdel af sæsonen og har nu samlet 26 i de ti efterfølgende kampe.
»Vi har kæmpet os langsomt tilbage i det. Vi vidste, at det ville tage tid, når vi var så mange point bagud, men at komme tilbage til dette niveau er meget, meget imponerende,« siger Rodgers til bbc.com.
Hvis Liverpool skal fortsætte den fantastiske nytårs-stime, skal de besejre Manchester United, som søndag kommer på besøg på Anfield.
Rodgers' nytårskur i Premier League
01/01/15: Liverpool 2 - 2 Leicester City
10/01/15: Sunderland 0 - 1 Liverpool
17/01/15: Liverpool 2 - 0 West Ham United
31/01/15: Everton 0 - 0 Liverpool
07/02/15: Liverpool 3 - 2 Tottenham
22/02/15: Southampton 0 - 2 Liverpool
01/03/15: Liverpool 2 - 1 Manchester City
04/03/15: Liverpool 2 - 0 Burnley
16/03/15: Swansea 0 - 1 Liverpool