Skuffelsen fra sidste år skal køres væk på Ballerup Super Arenas skrå brædder, som lørdag danner rammen om EM i Derny og Jesper Mørkøv er blandt favoritterne.

Storebror skulle have været der. Men familienavnet Mørkøv bliver alligevel solidt repræsenteret til lyden af brølende totaktsmotorer og måske endda en sejrsceremoni, hvis lillebror Jesper Mørkøv har held og styrke nok til at vinde den titel, han har jagtet i snart tre år.

- At vinde et EM i Derny-pace er en fint titel at få og noget, som pynter på et cv. Det er altid rart at kunne præsentere en 6-dagesrytter, som har vundet noget, konstaterer Michael Sandstød, der sammen med sportschef Jimmi Madsen har fået EM til Danmark.

For to år siden vandt Jesper Mørkøv sølv og fik færten af, at han kunne komme helt til tops i en disciplin, hvor Danmark tidligere har gjort sig godt. Navne som Ole Ritter, Gert Frank og Jimmi Madsen har tidligere kunnet kalde sig europamestre i en af cykelsportens nichediscipliner. Som ifølge Michael Sandstød alligevel er dybt fascinerende at følge.

- De kører jo rundt med 70 km/t og det er et meget vigtigt samspil, der er mellem rytter og pacer. Det er vigtigt, at de kender hinanden ud og ind. Rytteren skal virkelig turde stole på sin mand foran og paceren kan påvirke både fart og turbulens hos konkurrenterne ved bare at skifte benstilling på sin maskine, forklarer Sandstød, der ser frem til erfarne René Dupont ved styret på maskinen foran Jesper Mørkøv.

I Ballerup Super Arena får Jesper Mørkøv selskab af landsmand Mathias Lindberg, der kvalificerede sig til EM-racet ved et udtagelsesløb tidligere på måneden. Men faktisk kunne det være blevet en herredyst mellem brødre på den smukke velodrom, hvis Team Tinkoff-Saxos Michael Mørkøv havde haft mulighed for at stille op. Storebror Mørkøv viste lillebror noget af vejen ved at vinde EM-bronze i 2008 i Alkmaar, men siden har landevejskarrieren ædt sig ind på mulighederne for at begå sig på banen. Når Jesper Mørkøv kæmper for hæder og ære på banen, vil Michael Mørkøv være på vej til at bestige Kilimanjaro sammen med hele staben på Tinkoff-Saxo.

Den moderne cykelsæson er blevet en lang og krævende affære. I modsætning til tidligere, er det efterhånden et særsyn at se landevejens store og etablerede navne fortrække til vinterbanerne og være billetsælgere som det var sædvane i 1970erne og 80erne.

Stævnet i Ballerup Super Arena må således se bort fra 2013 europamester, italieneren Elia Viviani, der netop har skrevet kontrakt med Team Sky og ikke har haft tid til at forberede et titelforsvar.

Publikum får dog masser af underholdning at glæde sig til. Ikke mindst det 50 km lange UCI parløb, hvor par nummer syv i skikkelse af Alex Rasmussen og Marc Hester skal op imod det østrigske superpar Andreas Graf og Andreas Müller burde give garanti for både gåsehud og underholdning i absolut topklasse.