Torsdag delte discountkæden Netto en reklame på Facebook, hvor de lægger sig i åben priskrig med Matas. Men reklamen har fået Facebook-brugere til tasterne. Det er nemlig ikke alle, der er lige store fans af Nettos måde at markedsføre sig på.
'Matas siger at prisen gør forskellen. Vi er helt enige!' Sådan står der øverst i den reklame, hvor Netto kækt sammenligner deres pris på en Gucci parfume med Matas' pris på samme produkt.
For at kunne købe parfumen til billige penge, skal kunderne dog samle 25 mærker gennem indkøb i Nettos butikker. Kunderne får et mærke, når de har brugt 40 kroner i butikken. Har man ikke tålmodighed til at vente på, at man har samlet nok mærker, kan man købe den til 499 kroner, hvilket stadig er markant billigere end i Matas.
Det er dog ikke alle, der synes lige godt om Nettos markedsføring. Nogle mener, at det er ærgerligt, at discountkæden udstiller en anden butik for at fremhæve sig selv, nogle påpeger, at Netto har forvrænget Matas' slogan i reklamen - andre mener ganske enkelt, at reklamen er misvisende.
Nettos marketingschef, Martin Hasgard Olesen, havde ikke regnet med, at reklamen ville skabe så meget røre.
»Det overrasker mig lidt, at nogle ikke synes, at vi må vise, hvor billige vi er,« siger marketingschefen og tilføjer:
»Vi er selvfølgelig aldrig glade for, at folk ikke synes om det, vi laver. Vores mål er jo at levere gode varer til gode priser. Det ønsker vi at tydeliggøre, og det kan man blandt andet gøre gennem en prissammenligning.«
Martin Hasgard Olesen mener, at det er vigtigt, at Nettos kunder kan sammenligne priser på deres varer med andre kendte og etablerede butikkers priser på samme varer. Derfor valgte discountkæden at sammenligne deres pris med en konkret butik i stedet for at sammenligne med gennemsnitsprisen på markedet.
Marketingschefen understreger dog også, at han mener, den slags debatter på de sociale medier hurtigt kan køre af sporet.
»Det er nemt at komme med sin mening på de sociale medier, så de utilfredse kommentarer kan hurtigt kommer til at fylde. Men kampagnen og salget går over forventning, og der er mange der er glade for kampagnen,« siger Martin Hasgard Olesen.
Og der er da også glade og tilfredse kunder, der giver deres mening til kende på det sociale medie.
Selvom Martin Hasgard Olesen ikke havde regnet med, at reklamen ville skabe så meget debat på sociale medier, er han dog klar over, at man risikerer sure kunder, når man markedsfører sig på en måde, som stikker ud fra normen.
”Det er klart, at når man laver noget markedsføring som stikker ud, så er der en vis risiko. Det må man tage med,” siger han.