Godt tre kvarter efter at krydstogtskibet Costa Concordia gik på grund ud for den italienske ø Giglio, bestilte luksuslinerens kaptajn, Francesco Schettino, middag til sig selv og en kvinde, han var i selskab med.

Det fortæller en af skibets kokke.

- Vi undrede os over, hvad der foregik. På det tidspunkt følte vi, at noget virkelig var galt. Ting i køkkenet faldt ned fra hylderne, og det gik op for os, hvor alvorlig situationen var, siger Rogelio Barista ifølge CNN til den filippinske TV-station GMA.

Kaptajnen bestilte middagen klokken 22.30 fredag den 13. januar. Ifølge myndighederne gik skibet på grund klokken 21.41.

- Jeg har 12 års erfaring som kok på et krydstogtskib. Jeg har endda overværet brande, så jeg var ikke så bange. Men jeg undrede mig godt nok over, hvad kaptajnen lavede. Hvorfor var han der stadig, spørger Rogelio Barista.

Flere medier viser billeder af kvinden, som kaptajnen skal have spist middag med. Ifølge Daily Mail er der tale om en 25-årig kvinde fra Moldova, der er ansat af rederiet Costa Cruises, men som skal have været ombord på skibet som en almindelig gæst.

Costa Cruises siger ifølge CNN, at kvinden gik ombord på skibet om fredagen.

- Rederiet er klar til at forsyne myndighederne - når de beder om det - med identiteten på personen og nummeret på den købte billet, lyder det.

Costa Concordia havde omkring 4.200 personer ombord, da det gik på grund. Foreløbig er 11 personer døde som følge af ulykken, og over 20 personer er fortsat savnede.

Fredag suspenderede redningsfolkene midlertidigt deres arbejde, efter at skibet havde bevæget sig, og dårligt vejr fredag kan yderligere besværliggøre redningsarbejdet.