Weekenden var begyndt med en hyggelig tur om lørdagen i Legoland for en nu 26-årig mand og hans seksårige datter. Og sluttede som et frygteligt mareridt, da han søndag aften skulle aflevere den lille pige hos hendes mor og dennes nye kæreste i landsbyen Snøde på det nordlige Langeland.
For øjnene af datteren slæbte den da 25-årige AUJ den 17. april 2016 cirka klokken 20.45 først den 23-årige kvinde, som var gravid i syvende eller ottende måned med sin nye kærestes barn, udenfor tæt ved bilen og skød og dræbte sin egen tidligere kæreste med et oversavet jagtgevær.
Derefter kørte han væk fra stedet. Men vendte straks efter om, hentede det oversavede skarpladte våben ud af bagagerummet og rettede nu løbet mod den 35-årige, som stadig lå på vejen efter – angiveligt bevidst - at være blevet påkørt få øjeblikke tidligere af den sygeligt jaloux AUM.
Da AUM endnu engang trykkede på aftrækkeren, gjorde han sig til dobbeltmorder. Foruden at have taget livet af det ufødte barn i sin højgravide ekskærestes mave. Fødslen var så tæt på, at den lille familie allerede havde givet det et navn: Charlie. Men den seksårige datter, som med drabene har mistet både sin mor og stedfar, den lille ufødtes far, nåede aldrig at opleve sin lillebror i levende live.
Begge blev dræbt på klos hold. Angiveligt så tæt, at et eller begge de sagesløse ofre havde berøring med geværmundingen, inden AUM tog den fatale beslutning at trykke på aftrækkeren og alt gik i sort.
Fra fredag skal et nævningeting ved Retten i Svendborg afgøre skæbnen for den 26-årige, som er tiltalt for to manddrab med karakter af likvideringer.
Syv retsdage er der afsat til den uhyggelige og dybt tragiske sag, som selvsagt har haft enorme omkostninger for alle involverede.
Den lille pige sad på bagsædet i sin fars bil og så sin mor og stedfar blive dræbt på voldsom vis. Hun var også var med i bilen, da hendes egen far, nu dobbeltmorder, et par timer senere samme aften blev anholdt og lagt i håndjern ved den vejspærring, Fyns Politi havde sat op ved Svendborgsundbroen mellem Tåsinge og Fyn for at standse ham.
Selve anholdelsen skete uden dramatik og protester fra den nu drabstiltalte, idet han forinden var blevet hentet af sin mor og hendes samlever, som ved anholdelsen var på vej mod politigården for at anmelde det frygtelige, der var sket.
Den lille pige, som har mistet sin mor, sin stedfar og til dels også sin far, der har siddet surrogatvaretægtsfængslet på Retspykiatrisk Afdeling i Middelfart, siden han blev fremstillet i grundlovsforhør 18. april i fjor, bor i dag ved sin farmor - den drabstiltaltes mor - og hendes mand i Svendborg.
Udover at have mistet sine allernærmeste er pigen i dag således væk fra sine gamle kammerater i Snøde, hvor hun indtil den skæbnesvangre april-aften boede hos sin mor og stedfar.
Mens hun var hos sin far, drabstiltalte AUM, hver anden weekend.
Udover to tilfælde af manddrab er den 26-årige mand tiltalt for under særligt skærpende omstændigheder at have været i besiddelse af et oversavet jagtgevær på et offentligt sted.
Der falder dom i slutningen af juni.
Som følge af dels ovennævnte, dels et andet drab på en højgravid kvinde, 32-årige Louise Borglit, som var gravid i syvende måned og brutalt blev dræbt med kniv i november under en gåtur i Elverparken nær sit hjem i Herlev, har Dansk Folkeparti ønsket at ændre lovgivningen, så drab på en gravid kan betragtes om dobbeltdrab i sig selv, på trods af at barnet endnu ikke er kommet til verden.
Et forslag som der dog ikke for nuværende er flertal for blandt Folketingets partier. Jørn Vestergaard, professor i strafferet ved København Universitet, sagde i forbindelse med proklamering af beslutningsforslaget til BT:
»I straffeloven er der hverken særlige bestemmelser om dobbeltdrab eller drab på gravide, men det vil også være helt overflødigt, da domstolene allerede efter gældende lovgivning kan idømme lovens strengeste straf i sådanne tilfælde – og i praksis utvivlsomt vil gøre det,« lød det fra Jørn Vestergaard. Og videre:
»Straffen i en sag om forsætligt drab, hvor gerningsmanden er klar over, at den dræbte kvinde er gravid, kan efter gældende praksis forventes at blive livstid. For der er jo tale om en klart skærpende omstændighed, som trækker i retning af, at straffen bliver strengere end i andre tilfælde af drab, hvor straffen i udgangspunktet er 12 års fængsel,« siger juraprofessoren.
