Også Berlingskes korrespondent i Mellemøsten, Uffe Taudal Nielsen, fik det indtryk, at noget alvorligt var under opsejling.

- Det var indlysende, at det var alvorligt, og indlysende at det ikke var noget, han havde lyst til, fortæller Uffe Taudal Andersen. Efter mødet optrådte Christian Friis Bach mere afdæmpet. 

- Han så ikke glad ud og var meget fåmælt. Ved onsdagens møde i Jerusalem ville udviklingsministeren ikke komme nærmere ind på årsagen til den pludselige afbrydelse. 

- Jeg spurgte lidt ind til det. Men han sagde kun, at det var en hjemlig politisk sag, der var dukket op, fortæller Uffe Taudal Andersen.

Christian Friis Bach har indkaldt til pressemøde klokken 13.15 torsdag. Her vil han formentlig trække sig som minister. Det er endnu ikke klart, hvorfor ministeren trækker sig, men flere medier vurderer, at det er en sag om GGGI, som får ministeren til at træde tilbage.