Den hollandske kantraket Arjen Robben mødte lørdag op til træning med en stor forbinding omkring sin venstre hånd.
Sammen med resten af Bayern München-mandskabet er 30-årige Robben for tiden i Qatar, hvor han forbereder sig til næste halvdel af Bundesliga-sæsonen, der kickstartes om små 14 dage.
Hvad der præcist er sket med Robbens hånd står uklart. Til det tyske magasin Bild fortæller han med et glimt i øjet:
»Da jeg i forbindelse med et spil billiard skulle hente en kugle op fra hullet, blev jeg bidt af en krokodille.«
Hvad end der udløste Robbens håndskade, så bør forårssæsonens premierekamp mod Nicklas Bendtners Wolfsburg 30. januar ikke komme i fare for hollænderen.
Bayern München fører Bundesligaen med 11 point ned til nummer to, som er netop Wolfsburg. Sydtyskerne har altså mulighed for at slå et nok afgørende hul ned til forfølgeren.
