Det danske landshold savnede øjensynligt knæskadede Christian Eriksens kreativitet i de to seneste 0-0-skuffelser mod Albanien og Armenien.

Og landstræner Morten Olsen udtrykte i forbindelse med landskampene stor bekymring for sin nøglespiller, der ellers har et yderst beskedent skades-cv.

Men Olsen kan nu ånde lettet op. Meget tyder nemlig på, at Eriksen kan være med i EM-skæbnekampen ude mod Portugal den 8. oktober.

I hvert fald deltog fynboen onsdag i Tottenhams træning forud for torsdagens Europa League-kamp mod aserbajdsjanske Qarabag. Eriksen har misset de seneste tre kampe for Premier League-klubben, efter at han pådrog sig knæskaden i en kamp mod Leicester sidst i august.

»Christian er tæt på at være klar, men han er stadig ude lidt endnu. Han viser god fremgang, men er ikke klar til at spille endnu,« oplyser Tottenham i en mail til BT.

Også Simon Kjær, der blev ankelskadet i Danmarks kamp mod Armenien, meldes i bedring. Han var ellers også meget tvivlsom til Portugal-kampen, men onsdag meldte han på Twitter ud, at anklen heler hurtigere end forventet.

»Optimistisk! Min ankelskade heler hurtigere end forventet. Topprofessionel behandling i Fenerbahce hjælper!,« skrev den blonde midtstopper.