Så lykkedet det for Andy Murray at slå verdensetteren Novak Djokovic efter en lang og hård duel i Rogers Cup-finalen i Montreal i Canada.

Niende gang var åbenbart lykkens gang for britiske Andy Murray imod Novak Djokovic, da han søndag aften vandt finalen ved Rogers Cup. De foregående otte kampe mellem Murray og Djokovic er alle endt med sejr til serberen, der ikke har tabt et af deres indbyrdes opgør siden Wimbledon-finalen i sommeren 2013.

Skotten vandt kampen 6-4, 4-6, 6-3 efter 3 timers hård kamp mod verdensetteren, som ellers havde muligheden for at vinde Rogers Cup-trofæet for fjerde gang.

Det var forventet, at kampen ville blive  tæt, og sådan skulle det også gå. Murray spillede sig frem til 19 breakpoints undervejs i kampen, men den serbiske verdensetter ville langtfra lægge sig fladt ned og kæmpede indædt for at vende billedet, hvilket også skete i andet sæt. Men det var ikke nok.

I første sæt brød de begge hinandens serv, men Andy Murray vandt til sidst sættet 6-4. Andet sæt endte med det samme resultat i modsat favør, da Novak Djokovic tydeligvis havde bestemt sig for at svare igen. Undervejs i kampen var de to tennisstjerner langt fra interesseret i at give noget væk, og derfor var tilskuerne i Montreal vidne til nogle lange og hårde dueller. I tredje set blev det dog afgjort efter tre timer, da Andy Murray vandt sættet 6-3 og dermed også finalen.

Efterfølgende dedikerede Murray sejren til sin franske træner, Amelie Mauresmo, der samme morgen var blevet mor.

»Min træner Amelie Mauresmo er derhjemme. Hun fødte en lille dreng i morges, så jeg ved ikke, om hun er blevet oppe for at se kampen. Jeg er sikker på , at hun er lidt træt, men Amelie, denne her er til dig, tak,« sagde en meget tilfreds skotte efter sejren til Sky Sports 1.

Sejren i finalen ved Rogers Cup var Andy Murrays 35. ATP-titel, og den er medvirkende til, at skotten rykker op på en andenplads på ATP's verdensrangliste foran Roger Federer. På førstepladsen ligger Novak Djokovic dog stadig med stor margin ned til skotten.