Venstres formand, Lars Løkke Rasmussen, gjorde det af et godt hjerte, da han brugte 154.000 kroner af Statsministeriets kroner på at leje en rygekabine i sin tid som statsminister.

Sådan lyder meldingen fra Dansk Folkeparti, efter oplysningerne om den store kabineregning er sluppet ud.

- Han har gjort det for at beskytte andre, siger partiets sundhedsordfører Liselott Blixt.

Hun ser ingen grund til, at Lars Løkke Rasmussen skal tilbagebetale regningen for rygekabinen af egen lomme, som fødevareminister Mette Gjerskov (S) besluttede at gøre, efter hun blev kritiseret hårdt for at have fået oprettet en rygekabine af skatteborgernes penge. Gjerskov betalte 34.000 kroner for sin kabine.

- Det er ikke en sammenlignelig situation. Mette Gjerskov var med til at forbyde, at alle andre kan ryge på deres kontorer, mens hun selv røg. Det har Lars Løkke ikke gjort, siger Liselott Blixt.

Dansk Folkepartis sundhedsordfører ærgrer sig dog over, at regningen for den daværende statsministers rygekabine er blevet så stor.

- Jeg kan ikke forstå, at man lejer en kabine. Jeg synes, det er mange penge at bruge, når man sikkert kan få en udsugning, der er bedre og billigere, slutter Liselott Blixt.