Danserinden Katrine Bonde blev mor for anden gang i går - tirsdag - da hun fødte en lille pige. Det afslører hun på Instagram.

'Fuldstændig fantastisk, hårdt, overvældende og mega vildt.'

Sådan beskriver Katrine Bonde, der af flere omgang har deltaget i TV 2-programmet 'Vild med dans', sin fødsel af datteren, der kom til verden tirsdag klokken 14.12.

Sammen med sin mand, der er musikeren Noam Halby, har de i forvejen en søn, men nu er de tre altså blevet til fire. Og lidt utraditionelt skete det bag hjemmets fire vægge.

'Det der hjemmefødsel kan altså virkelig noget - ild i pejsen, stearinlys, musik, hjemlig hygge,' skriver hun på Instagram.

Katrine Bonde blev gift med forsangeren i Johnny Deluxe, Noam Halby, sidste år, efter at han gik på knæ for rullende kamera i Go' Morgen Danmark på TV 2.

Katrine Bonde og Noam Halby blev kærester, efter at de i 2009 sammen havde danset sig til en syvendeplads i 'Vild med dans'.

Danserinden har foruden Noam Halby også danset med Venstre-politikeren Kristian Jensen og komikeren Thomas Wivel.