Norske Anders Behring Breivik er blevet tiltalt for at stå bag to terrorhandlinger og overlagte drab, oplyser norske statsadvokater på et pressemøde i Oslo.

Statsadvokaterne Inga Bejer Engh og Svein Holden har onsdag fremlagt anklageskriftet mod Breivik, der har erkendt at stå bag terrorangrebet i Norge sidste sommer.

Breivik tiltales efter den norske straffelovs paragraf 147a, der handler om terror. Denne paragraf har en straframme på 21 års fængsel.

Det hele 19 sider lange anklageskrift indeholder en detaljeret gennemgang af Anders Breiviks terrorhandlinger 22. juli 2011 og er det mest omfattende anklageskrift i Norge i fredstid, skriver nrk.no.

Anklageskriftet indeholder desuden - i kronologisk rækkefølge - navnene på de 77 mennesker, som Anders Breivik slog ihjel først ved et bombeangreb i Oslo og dernæst i en skudmassakre på øen Utøya, hvor Arbeiderpartiets ungdomsafdeling holdt sommerlejr. Navne på 40 af dem, der blev hårdt såret ved angrebene, fremgår også af anklageskriftet.

Navnene på ofrene og beskrivelsen af, hvordan de blev dræbt eller såret, blev dog ikke læst højt ved pressemødet, da statsadvokaterne fremlagde anklageskriftet.

Onsdag formiddag klokken 10 blev anklageskriftet forkyndt for Breivik selv i Ila-fængslet, hvor han i øjeblikket sidder i varetægt. En embedsmand tilknyttet 22. juli-kommissionen, der undersøger omstændighederne omkring terrorangrebet, læste anklageskriftet op for Breivik og fortalte efterfølgende til norske medier, at den nu tiltalte tog det roligt.