Ballonklovnen Pokus, der måtte lægge ansigt til knytnæveslag i weekenden, møder nu kritik fra en kollega i tryllebranchen. Ballon Mike fortæller, at han aldrig ville håndtere situationen, som Pokus gjorde.
Han forklarer, at til langt de fleste af sine shows, er der et enkelt barn, der kan ødelægge det for de andre. Han fortæller til bt.dk, at han forsøger at tackle det på almindelig pædagogisk vis.
Ifølge Ballon Mike er klovne generelt ikke babysittere for børnene. De er der for at underholde. Derfor plejer han at kontakte forældrene, hvis der er et barn, der larmer eller ikke opfører sig ordentligt.
Mikael Low fortæller, at han altid sætter regler op inden et show. For eksempel får børn der larmer og skriger ikke lov til at komme op på scenen.
Han pointerer, at han ikke bryder sig om Ballonklovnen Pokus’ fremgangsmåde.