Danmarks p.t. bedstkørende realityshow tager nu ny omgang med 'ukendte' deltagere, og de kommer flyvende fra start.
Nye plot-twists, nye herlige reality-profiler og en vært, der folder sig yderligere ud. Her får du B.T.s dom over premieren på TV 2's 'Forræder – ukendt grund'.
Efter forårets tredje 'kendis'-udgave, der endte med at blive den hidtil mest underholdende i rækken, er vi nu tilbage i 'Forræder'-versionen, hvor 'almindelige danskere' bliver sluppet løs på TV 2's sydfynske 'Forræder'-slot.
Og TV 2 kører heldigvis ikke på rutinen.
I den nye sæson har man som noget nyt både plantet hemmelige kæreste- og søskendepar, valgt en helt ny måde at starte spillet på og øjensynligt givet vært Martin Johannes Larsen yderligere plads til også at bruge sin komiske side.
Det er fedt, hvordan deltagerne fra start af rystes over at skulle træffe valget om, de vil fortsætte den indledende bustur henimod slottet, eller de vil stå af og tage chancen.
Det er også sjovt, hvordan man med afsløringen af de hemmelige par kan gætte videre på, om der mon er andre hemmelige duoer i mængden.
Og ja, endeligt var det et underholdende nyt greb, at Martin Johannes Larsen ringede ind til deltagerne i dagligstuen for at udnævne den anden af de to første 'forrædere'.
Efterårets udgave er alt i alt den femte danske 'Forræder'-sæson, og vi kender efterhånden formatet ret godt.
Derfor er timingen helt perfekt, at man nu vælger at kaste et par bolde op i luften, samtidig med at man beholder den faste ramme med morgenmads-mord, dyster og rundbordsafstemninger.
Den nye sæson byder i første afsnit også velkommen til flere underholdende nye karakterer.
Der er de to brødre, der både indgår en hemmelig alliance, men når de er alene med kameraet heller ikke er blege for at stikke hinanden i ryggen.
Der den selvsikre model/folkeskolelærer Oliver, der fucker op, da der dystes med kæder i skoven – og så er der ikke mindst sæsonens første forræder, Guido, som med sin vestjyske lune har potentiale til at blive programmets største stjerne.
Han er dejlig selvironisk og udtryksfuld, han virker åben og ærlig – og klar på at snyde hele bundtet.
Samtidig er det dybt uheldigt for TV 2 og spillet, at forræderne i første afsnit vælger at stemme den ene halvdel af feltets hemmelige kærestepar ud.
Det havde været sjovt at se, om det havde været en fordel eller ulempe at have sin partner med i spillet, men det fik vi så desværre aldrig svar på – og jeg tænker, at der må sidde en TV 2-redaktør og ærgre sig dybt over det tilfældige udfald af første program.
Jeg har i et stykke tid tænkt, at det kunne være fint, hvis man snart fandt et nyt slot for at ruske op i den visuelle del af 'Forræder'.
Men resten spiller – og nu hvor vi igen har 'ukendte' deltagere, der ikke skal tænke over at pleje et offentligt image – og som ikke skal give pengepræmien til velgørenhed – så er der endnu en gang lagt i kakkelovnen til en ny omgang heftig reality-tv.