Selvom Danmark ikke er med, så er VM stadig dansk - sådan da. Her kan du læse om VM-deltagere med en stærk dansk forbindelse.

Det danske landshold var uden for rækkevidde, men pludselig fik Aarhus-fyren en chance, som skulle vise sig at blive et kæmpe eventyr.

Frans Putros skal til VM for Irak, og hvis du synes, navnet lyder bekendt, så er det, fordi broderen Sandi Putros har dømt en lang række år i Superligaen.

Han spillede selv på det danske U20- og U21-landshold, men fem år efter den seneste optræden i rødt og hvidt takkede han ja til at spille med hos Irak, hvor familien har rødder.

Nu skal han til VM, hvor de er i gruppe med Norge, Frankrig og Senegal.

Dommer Sandi Putros har dømt de største opgør i Danmark, men nu overgår brormand ham nok lidt.
Dommer Sandi Putros har dømt de største opgør i Danmark, men nu overgår brormand ham nok lidt. Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

»Det havde jeg nok ikke drømt om, da jeg i sin tid besluttede mig for at spille for det irakiske landshold. Der var det egentlig for oplevelsen,« fortalte Frans Putros til Campo sidste år.

Han spillede blot en enkelt kamp i kvalifikationen og sad på bænken i playoff-opgøret mod Bolivia, men fik 25 minutter i den seneste VM-test mod Andorra.