Norges kronprinsesse Mette-Marit har i 2026 fået sin del dårlig omtale.

Først kom hun i søgelyset med sin søn Marius Borg Høibys retssag, hvor han for nylig blev kendt skyldig for voldtægt.

Og så har hun været centrum for en stor skandale for kraftigt at nedtone sin relation til den dømte og afdøde seksualforbryder, Jeffrey Epstein.

Men den dårlige omtale ændrer tilsyneladende ikke på, at Norges VM-herrer nu sender hende en følsom hilsen oven på hendes nylige lungetransplantation.

Rettere er det midtbanespilleren Kristian Thorstvedt, der til det svenske medie Ekspressen udtaler:

»Vi har fulgt med i det hele. Det er selvfølgelig utrolig trist, men det er meget dejligt, at hun har fået nye lunger. Vi sender alle varmer tanker til hende og hele familien,« siger Kristian Thorstvedt til mediet.

Norge møder natten til tirsdag Senegal til VM i fodbold.
Norge møder natten til tirsdag Senegal til VM i fodbold. Foto: Chuck Burton/Reuters/Ritzau Scanpix

Ikke mindst er den norske fodboldspiller yderst begejstret for, at VM-herrerne i næste uge får royalt besøg.

For mens kronprinsessen formentlig kommer sig efter sin operation, tager hendes børn, prinsesse Ingrid Alexandra og prins Sverre Magnus, turen over Atlanten for at se med, når Norge møder Senegal natten til tirsdag.

Det ser den norske fodboldspiller frem til:

»Det er selvfølgelig rigtig sjovt. Vi har haft kronprins Haakon i omklædningsrummet før. Det er sjovt, når de kommer og ser på,« fortæller han til mediet.