B.T.s VM-dom: Sig undskyld - det er ikke i orden!
Tjekkiet og Sydafrika spillede 1-1 i en VMs måske dårligste fodboldkamp - nu er begge hold tættere på VM-exit.

Tjekkiet og Sydafrika spillede 1-1 i en VMs måske dårligste fodboldkamp - nu er begge hold tættere på VM-exit.

En brutal påmindelse for dansk fodbold. Og et makværk af en fodboldkamp, der kræver én særlig handling.
Læs B.T.s dom fra VM-opgøret, hvor Tjekkiet smed en sikker sejr efter en sen udligning fra Sydafrika:

Man er jo ikke forpligtet ud over egne evner. Og så alligevel lidt.
Det her er VM, og jeg ved, at charmen ved denne kæmpe begivenhed er at blive suget ind i en kamp, du ikke havde forventet, du ville elske.
Seere af opgøret mellem New Zealand og Iran havde den oplevelse klokken tre om natten forleden.
Men den her omgang var direkte elendig. Og jeg synes, det kræver en undskyldning fra de to lande.

Så dårlig - med alt respekt - må man ikke være. Det var en hån for fodbold det, der blev bedrevet. Lige fra elendige afleveringer til afslutninger, der var til livsfare for tilskuerne på stadion.
Jovist, det livede op med Sydafrikas udligning. Men det var for sent.
For tilbage står spørgsmålet, der piner alle danskere til evig tid: Hvordan kunne man dog tabe til det her tjekkiske mandskab i VM-playoff?
Vi kommer os ikke over det. Nogensinde.


Ja, ja.
Du har hørt det før.
Men sæderne var igen tomme på stadion i Atlanta - som så mange gange tidligere under dette VM. Og stemningen var undervejs død som en sløj sild.
Det var tydeligt, at lige præcis den her pulje var offer for, at de deltagende hold faldt sent på plads i forhold til den europæiske playoff.
For historierne om både irere og danskere, der var mødt op på stadion i håbet om, at netop deres hold spillede denne aften kørte på DR 1.
Desværre for dem skulle de så se et makværk af en fodboldkamp med to nationer, der ikke sagde dem noget.

Det var vind eller forsvind for de to hold inden opgøret.
Og det her resultat sætter begge hold under massivt pres.
De lever stadig ved et VM, hvor man også kan gå videre som treer i puljen, men de er afhængige af både Sydkorea og Mexicos videre skæbne.
Og så skal de jo også lige selv prøve at vinde en fodboldkamp.
Det i sig selv ser mere end svært ud.