England skuffede massivt, da de spillede 0-0 mod Ghana. En skandaliseret spiller stjal overskrifterne igen.

Her får du B.T.s dom.

Jeg tror aldrig, jeg har set så kedelig en fodboldkamp efter at have haft så høje forventninger. For det var en forestilling af absurd ringe kaliber, vi var vidne til tirsdag aften.

Først efter 85 minutter fik vi noget, der bare mindede om en målchance, og inden da var det simpelthen røvkedeligt. 

Undskyld sproget, men hvis ikke man kan bruge det i det her tilfælde, så kan man aldrig.

Ghana forsvarede sig heroisk, og det gav pote. England forsøgte at dirke låsen op. Men det var ekstremt dårlig underholdning. Og en massiv engelsk skuffelse.

Thomas Partey blev kampens mest omtalte spiller.
Thomas Partey blev kampens mest omtalte spiller. Foto: Buda Mendes/AFP/Ritzau Scanpix

Det gik verden rundt. Alle snakkede om det her forud for opgøret. Og Thomas Partey var manden i fokus på grund af grimme voldtægtsanklager.

For ville de engelske spillere give ham hånden inden opgøret mod Ghana? Svaret er ja … og nej.

Alle englændere afværgede kontroversen og stak lappen frem for at hilse … bortset fra Tottenhams Djed Spence. Forsvarsspilleren nægtede simpelthen at hilse på den skandaliserede Partey, der blandt andet er anklaget for syv voldtægter.

VM-produktionen valgte at klippe væk, da Partey skulle give håndtryk. En dybt latterlig beslutning. Heldigvis har vi sociale medier, hvor det bliver afsløret i flere videoer.

Begge hold kunne have været sikret avancement, hvis det blev til en sejr i aftenens kamp.

Men det var ikke helt det, Ghana kom efter.

I stedet stillede de sig dybt og fik kriget den hjem. Kedeligt, men man må også bare sige, at det var et godt resultat for dem.

Når vi når sidste runde i gruppespillet, skal de op mod Kroatien. England skal møde Panama. Det skal dog lige siges, at de dog ligger rigtig lunt i svinget i forhold til at gå videre i turneringen.

B.T. Fodbold

I dagens episode får vært Lasse Vøge psykologhjælp til at håndtere misundelsen over den norske succes. Der er quiz og saftige VM-historier. Og så forklarer eks-politiker Rasmus Jarlov, hvorfor han har det svært med England og USA ved dette VM. Vært: Lasse Vøge Medværter: Emil Berggreen og Jannick Liburd (B.T.s fodboldeksperter) Gæster: Katrine Sværke og Rasmus Jarlov Producere: Emilie Maja Jeppesen og Daniel Sarto Lassen Ansvarlig: Niels Philip Kjeldsen Der kan være sponsoreret indhold og reklame i podcasten.