Nu bliver det dyrere at prøve alle forlystelserne i Tivoli.

Forlystelseshaven midt i København har besluttet at hæve priserne for alle de kunder, der har et såkaldt wildcard. 

Det vil sige adgang til Tivoli samt turpas til alle forlystelserne.  

Kunderne har onsdag fået en mail om, at prisen for et wildcard fra 1. november går fra 1149 kroner til 1199 kroner om året.

Altså en stigning på 50 kroner. 

»Der er tale om mindre varslede prisjusteringer, og som afspejler de generelle prisstigninger og stigende omkostninger, vi oplever på linje med resten af samfundet,« lyder det fra Torben Plank, der er pressechef i Tivoli, til B.T. 

Prisstigningen for et wildcard kommer kort efter, at Tivoli åbnede det nye, japansk-inspirerede temaområde, Hikari. 

Det nye område omfatter to nye forlystelser kaldet Hotel Hikari og Tyfonens Øje samt madboder og butikker med japanske specialiteter.

For et par uger siden kom det da også frem, at Tivolis halvårsregnskab for de første seks måneder af 2026 viste et underskud før skat, som denne gang løber op i 101 millioner kroner.

Det er knap 25 millioner større end i samme periode sidste år.