I Nettos tilbudsavis er det tydeligt, at vi går en særlig uge i møde.
»Det er nogle af de vigtigste dage, der venter. Lørdag inden jul er en af årets største handelsdage, og det er afgørende, at man står skarpt.«
Sådan lyder det fra pressechef i Salling Group, Jacob Krogsgaard Nielsen. De ejer foruden Netto også kæderne Føtex og Bilka.
Netto er dog den kæde, som er billigst på flest tilbudsvarer tjekket af B.T. her i julesalgets slutspurt.
Faktisk er de billigst på tre ud af seks af 'julebaskerne', som pressechefen kalder de mest efterspurgte julevarer. Det drejer sig om mærkevaresodavand, sødmælk og smør.
Det stopper dog ikke der. For Netto er faktisk også næstbilligst på de sidste tre varer. Nemlig and, flæskesteg og fløde.
»Det har været en kanon jul, og der er drøn på,« siger Jacob Krogsgaard Nielsen om besøgende ude i butikkerne.
Enkelte gange har der endda været så meget drøn på, at der ikke har været nok varer.
Eksempelvis kunne man se, at der i Nettos digitale tilbudsavis var tilføjet et 'udsolgt i enkelte butikker' i løbet af julesalget på en smørpris.
»Det sker, at der nogle gange er for meget efterspørgsel på de her varer, der er sat et ordentligt hak ned, og der er eksempler på, at butikker løber tør.«
Det er derfor en vigtig opgave i sådan en intens periode at få købt nok ind, tilføjer han.
Hvis du vil handle for de skarpeste priser på de tre varer, som ikke er billigst i Netto, skal du i tre forskellige butikker.
And kan du få billigst i Rema 1000 for kun 26,39 kiloet, mens flæskesteg kan fås til 13,90 kroner for et kilo i Lidl.
Sidst men ikke mindst skal du gå i Bilka, hvis du er på jagt efter billig fløde.
Det kan man nemlig få til 4,95 kroner i Bilka.
Og at der er tryk på salg af tilbud i dagligvarehandlen, giver god mening.
Det kommer nemlig ovenpå en række år, hvor fødevarepriserne har været voldsomt stigende.
På bare fire år er priserne i butikkerne på fødevarer steget med mere end 28 procent ifølge Danmarks Statistik.
Det er en stigning som er godt ledt an af varer som smør, der er steget med hele 35,6 procent samme periode.
En pakke smør, der altså kan falde med 76,6 procent, når den går fra at koste 32 kroner til at være på juletilbud for kun 7,5 kroner.
Du kan se de vilde prisfald herunder:
