Nu afslører Salling: På denne dato åbner jysk højborg i København
Det tog 120 år, men nu indtager Danmarks største detailgigant hovedstaden med stormagasin.

Det tog 120 år, men nu indtager Danmarks største detailgigant hovedstaden med stormagasin.

I mange år har de holdt hænderne fra København og Sjælland, men nu afslører folkene bag et jysk-forankret stormagasin datoen for åbning i hovedstaden.
Den kan B.T. afsløre her, hvor Salling-direktør også sætter ord på, hvorfor det skulle tage 120 år, før der kom en sjællandsk åbning.
»Det er et godt spørgsmål, men i nogle år har man fokuseret på at udvikle først dagligvarehandlen, og så kom udlandet, og så har vi fokuseret på onlinehandel, så nu er tiden klar,« siger Salling Stormagasiners direktør, Marianne Bedsted.
Hun siger, at især de seneste år har de talt meget om at åbne i hovedstaden.
Og det sker altså nu.
Direktøren afslører, at kunderne for første gang kan træde ind i butikken fredag 21. august klokken 10.

En afgørende faktor for udvidelsen er, hvad Salling har kunnet se i online-salget.
»25 procent af vores salg online er af kunder, der bor i København,« siger Marianne Bedsted.
650 meter væk fra den nye placering i Indre By ligger Illum, og 850 meter væk ligger Magasin. men det er ikke kun dem, de i Salling ser som konkurrenter.
»København har både stærke stormagasiner og mange spændende nichebutikker, og det er netop den blanding, der gør byen til en interessant shopping destination. Når man lægger restauranterne og kulturlivet oveni, er det klart, at konkurrencen om kunderne er stor.,« siger Bedsted.

»Vi går selvfølgelig lidt i den modsatte retning end tendensen ved at åbne nye fysiske butikker, men vi tror på, at det med, at kunderne kan møde os på flere måder, er vigtigt. Eksempelvis både online og i fysiske butikker,« siger direktøren videre.
Kultorvet er endda ikke den eneste nye lokation, hvor den jyske detailgigant åbner. Salling overtager nemlig også efter Magasin i indkøbscenteret Rødovre Centrum.
Her udtrykte Magasins ærgrelse over, at man ikke nåede til enighed og fik lov at blive i centeret. Marianne Bedsted er glad for forøgelsen.
»Det er klart, at man kan være lidt mere spændt på, hvordan det går på Kultorvet, fordi i Rødovre Centrum har der jo ligget et stormagasin i 60 år,« siger hun.
I Rødovre Centrum åbner Salling til efteråret.
Åbningen på Kultorvet i sensommeren vil blive fejret med en åbningsfest.
»Der vil være mange events og oplevelser. Og ja, selvfølgelig vil der også være masser af gode tilbud,« siger Marianne Bedsted.
Kunderne kan desuden se frem til at besøge den nye tagbar, som Salling stormagasinerne i Aarhus og Aalborg har haft stor held med.
Indtil da skal de sidste ting på plads, hvor håndværkerne skal være færdige i den gamle bygning fra 50'erne.
Og derudover skal Salling afholde et stort rekrutteringsevent, hvor kandidater og virksomhed skal se hinanden an. 200 folk skal bruges til både Rødovre og Kultorvet.