Pensionsalderen stiger og stiger.
Men hos Nordea bruger bankens egne ansatte en anden løsning til deres otium.
De sparer nemlig op hos en konkurrent, skriver Børsen.
I alt har cirka 6000 af Nordeas ansatte i Danmark, som tilsyneladende sparer op hos konkurrenten Velliv, skriver Børsen.
En aftale, der for nylig er blevet forlænget.
Velliv var tidligere en del af Nordea, men købte sig fri i 2019.
»Det giver ikke mening, at man har en leverandør uden for koncernen til at levere noget, man selv har,« siger Gert A. Nielsen fra Bedstpension, som i samme åndedræt understreger:
»Det ser ikke godt ud«.
Nordea Pension kæmper da også stadig med at få forretningen til at fungere, lyder vurderingen fra pensionsrådgiveren.
Han peger på, at it-udfordringer og svage produkter spænder ben for Nordea Pensions udvikling.
Topchef i Nordea Pension, Vivian Byrholt, medgiver da også, at medarbejderne ikke bare sådan kan flyttes over i bankens eget pensionsselskab.
»Det er ikke noget, man bare rykker over. Vi skal også give et attraktivt tilbud til vores kolleger,« forklarer hun til Børsen.
Samtidig fremhæver hun, at indbetalingerne er på rekordniveau, og at man arbejder på at forbedre systemer og produkter.

