Mystisk milliardprojekt gik konkurs med et brag: Nu skal topfolk betale stort beløb tilbage
Syv år efter konkursen er de tre mænd nu dømt for at have »handlet ansvarspådragende«.

Syv år efter konkursen er de tre mænd nu dømt for at have »handlet ansvarspådragende«.

Fenero Capital gik konkurs med et brag i 2019.
Og nu er der skrevet et nyt kapitel i mysteriet om det storsatsende selskab, skriver Berlingske.
Selskabets plan var at opkøbe en kæmpe grund i Tuborg Havn i Hellerup, hvor der skulle opføres luksuslejligheder for et milliardbeløb.
Men pengene var tilsyneladende aldrig til stede.
Ifølge kuratoren var der så alvorlige problemer i selskabet, at kurator lagde sag an mod de tre erhvervsfolk Thomas Køhl Christensen, Arne Linde Olsen og Frank Lyhne Hansen fra Fenero Capitals ledelse.
Onsdag kom det frem i Østre Landsret, at de tre tidligere medlemmer har »handlet ansvarspådragende«.
De skal derfor samlet betale 4,5 millioner kroner til konkursboet, som skal fordeles mellem de tabsramte kreditorer.
»Jeg er uenig i Østre Landsrets dom, men har herudover ikke yderligere bemærkninger til den konkrete sag,« skriver advokat Thomas Weitemeyer, som har repræsenteret Thomas Køhl Christensen og Frank Lyhne Hansen i sagen, til Berlingske.
Det sidste medlem Arne Linde Olsen, der sidste år gik personligt konkurs, har ikke ønsket at kommentere afgørelsen.