Som noget helt nyt lancerer mediekoncernen JFM og Berlingske Media i dag det, de betegner som 'Danmarks største mediealliance'.
Det indebærer blandt andet et krydsejerskab og en række gensidige aftaler mellem JFM, Berlingske Media og den norske mediekoncern Amedia, hvor der vil blive udvekslet indhold.
Sådan lyder det fra mediehusene i en pressemeddelelse.
Formålet med alliancen er at styrke dansk journalistik, mens konkurrencen fra globale tech-giganter presser sig på, oplyses det.
»Det historiske samarbejde mellem JFM og Berlingske Media er et naturligt næste skridt, der vil styrke frie og uafhængige medier i vores små, men vigtige nordiske lande,« forklarer koncernchef for Amedia, Anders Opdahl:
»Det bedste svar på globale tech-giganters dominans er at udvikle fælles teknologi og kommercielle løsninger. Målet er at sikre en gylden fremtid for Danmarks redaktørstyrede medier,« tilføjer han.
Samarbejdet betyder helt konkret, at Berlingske Media og JFM kommer til at udveksle redaktionelt indhold og indgå i et tættere samarbejde.
Derudover oplyses det, at man forventer at kunne udvikle en dansk version af Amedias digitale abonnementsprodukt +Alt.
Aftalen omtales også som 'et paradigmeskifte for dansk lokaljournalistik'.
»Sammen med Amedia og Berlingske Media vil JFM nu rykke helt i front internationalt. Det betyder, at vi i højere grad kan fokusere på den lokale tilstedeværelse og den lokale journalistik,« siger Espen Egil Hansen, der er bestyrelsesformand i JFM.
JFM får med aftalen Amedia som ny aktionær med 30 procents ejerskab.
På den anden side overtager Berlingske Medias ejer, Amedia, 30 procent af aktierne i JFM.

