Krise hos Mercedes: Overskuddet styrtdykket
Salget er faldet flere milliarder kroner.

Salget er faldet flere milliarder kroner.

Det kører ikke som smurt for Mercedes-Benz.
Den tyske bilproducents salg er faldet betydeligt i årets andet kvartal sammenlignet med sidste år.
Det skriver Bild.
Overskuddet har taget et massivt dyk med 26 procent, mens salget faldt med næsten syv procent til 417.865 køretøjer.
Tilbagegangen skyldes især den svækkede efterspørgsel på det kinesiske marked. Her stod Kina alene for et fald på 704 millioner euro ud af det samlede fald på 909 millioner euro – svarende til knap syv milliarder danske kroner.
»Det kinesiske marked og kunderne i Kina er fortsat af stor strategisk betydning for Mercedes-Benz,« understregede Mercedes ifølge Bild.
Det kinesiske marked er i øjeblikket svært lyder det videre fra Mercedes-Benz, fordi kinesiske bilproducenter udfordrer de tyske kæder med billigere alternativer, som også har udfordret konkurrenten Volkswagen.
Faldet har gjort, at Mercedes-Benz har nedjusteret det forventede salg for resten af året, hvilket vil betyde at det samlede salg forventes lavere end sidste år.
Anderledes positivt er det gået for salget af elbiler, som er steget fra 23 til 25 procent.
Ifølge virksomheden solgte de 52.852 elbiler i andet kvartal – 51 procent mere end i samme periode sidste år. Ligesom at også segmentet for lette erhvervskøretøjer bidrog positivt for salget.