Den er gal for et af Coca-Colas selskaber.

For efter et arrangement kun for kvinder er de kommet i knibe, rapporterer The Guardian.

Den amerikanske kommission for lige muligheder for beskæftigelse (EEOC) har netop sagsøgt Coca-Cola Company for kønsdiskrimination i forbindelse med det pågældende arrangement.

Udelukkende fordi det kun var åbent for kvindelige ansatte og mænd havde ingen adgang.

Coca-Cola Beverages Northeast afholdt et todages netværksarrangement for cirka 250 kvindelige medarbejdere på et kasino i Connecticut i september 2024. Arrangementet omfattede sociale aktiviteter, teambuilding og gæstetalere.

Virksomheden gav de kvindelige medarbejdere fri fra arbejde uden at skulle bruge ferietid og dækkede alle deres hoteludgifter.

EEOC mener, at dette er i strid med føderal lov.

»Det er ulovligt at udelukke en beskyttet gruppe af arbejdstagere, såsom mænd, fra ethvert arbejdsgiversponsoreret arrangement,« siger kommissionens fungerende juridiske rådgiver Catherine Eschbach.

Dette er den første retssag anlagt af EEOC, der påstår, at et mangfoldighedsprogram på arbejdspladsen er ulovligt. 

Sagen kommer efter, at præsident Donald Trump aggressivt har taget skridt til at fjerne mangfoldigheds-, ligestillings- og inklusionsprogrammer fra den offentlige sektor, private virksomheder og videregående uddannelser.