Efter to års venten modtog virksomhedsejerne Morten Veje og Jens Gottschalck endelig en afgørelse på deres ansøgning om kompensation for corona-nedlukningerne.
Men til deres store skuffelse viste afgørelsen, at de ikke skulle kompenseres for godt 900.000 kroner.
Penge, som de har måttet låne i banken, mens de venter på, at deres klage til Erhvervsstyrelsen bliver behandlet - men det kan ende med at tage lang tid.
»Vi er for det første utilfredse med, at vi ikke hører noget. Men så er der den her situation med renterne på lånet fra banken. Hvis det fortsætter sådan her, ender det jo med, at vi har betalt mere i renter, end hvad vi mener, de skylder os,« siger Jens Gottschalck, der også er direktør i Go2Fitness.
Forretningsmakkerne ejer fitnesskæden Go2Fitness, der råder over ti fitnesscentre på Fyn og Sjælland. I alt har de 150 ansatte i virksomhedens centre.
Derfor var det også med en hvis portion af usikkerhed, da landet for første gang lukkede ned for snart fem år siden.
»Dengang var det svært at vide, hvad man skulle gøre. Det hele var så uvirkeligt, så vi gjorde os ikke rigtigt nogen tanker om, hvordan det ville blive,« siger Jens Gottschalk.
Men i november 2022 sender de en indberetning afsted mod Erhvervstyrelsen, der skemalagde deres faste omkostninger i perioderne, hvor danske fitnesscentre skulle holde lukket.
Og i september 2024 - godt to år senere - fik de svar fra styrelsen. Dog en afgørelse på sagen, hvor der mangler 873.302 kroner.
Ifølge Morten Veje og Jens Gottschalk skyldes dette en fejl i systemet, som gør, at perioden for nedlukningen ikke bliver talt rigtigt op.
Og det har altså gjort, at de må fortsætte lånet i banken, hvor de betaler fem procents rente. Mens de venter på, at Erhvervsstyrelsen behandler deres klage.
Samme dag, som de modtog afgørelsen, gjorde de styrelsen opmærksom på, at der var fejl i vurderingen.
»Men der blev vi bedt om at indsende en officiel klage. Der er over fem måneder siden - og vi har endnu ikke fået svar,« siger Morten Veje.
Hvordan kan I være sikre på, at I ikke har misforstået noget, og at Erhvervsstyrelsen har vurderet sagen korrekt?
»De penge, vi mangler at få fra styrelsen, er faste omkostninger. Dem kan man ikke snyde med. Det er husleje og den slags, som lægger helt fast. Derudover har vi en revisor inde over, som har helt styr på hvordan og hvorledes,« siger Jens Gottschalk.
Selvom Go2Fitness ifølge de to ejere nu er en sund forretning, har det stadig haft konsekvenser for virksomheden:
»De første år var helt ad helvedes til. Vi måtte vende hver en krone. Nu har vi en sund forretning med gode regnskaber, men dette har gjort, at vi ikke har kunnet vækste kæden i det tempo, vi ellers havde kunnet,« fortæller Jens Gottschalk.
B.T. har gjort Erhvervsstyrelsen opmærksom på kritikken, som de to virksomhedsejere her kommer med.
I et skriftligt svar fra styrelsen skrives der, at man ikke kan udtale sig i konkrete sager.
»Vi kan oplyse, at vi pr. 28. februar 2025 har afgjort 99,7 pct. af alle indsendte slutafregningssager. Erhvervsstyrelsen er fuldt opmærksom på, at de ganske få virksomheder, som der endnu ikke har fået deres slutafregninger færdigbehandlet, står i en svær og usikker situation. Derfor arbejder styrelsen målrettet på at færdigbehandle virksomhedernes slutafregninger så hurtigt som muligt.«
»Hvis Erhvervsstyrelsen i forbindelse med slutafregningen har brug for at indhente supplerende oplysninger, kan dette medvirke til, at sagsbehandlingen trækker ud. Der er også virksomheder, der har fået en afgørelse, som de har påklaget. Nogle af disse klager, er stadig under behandling.«