I det seneste regnskab kunne man præsentere et dundrende millionunderskud.
Og nu drejer virksomheden så endeligt nøglen om.
Til FødevareWatch bekræfter producenten af planteprotein, Tæmpeh, nemlig nu, at virksomheden er blevet taget under konkursbehandling.
Det gør de gennem kurator Morten Groot, der oplyser, at konkursen faktisk ikke har noget at gøre med sidste års regnskab – det skyldes i stedet en 'rigtig ærgerlig bakterieinfektion'.
»Inficeringen bevirkede, at man ikke længere kunne bruge produktionsudstyret til at producere de her madvarer,« siger Morten Groot og bekræfter yderligere, at produktionen er lukket helt ned.
Det er en infektion med den ondsindede bakterie bacillus cereus, der danner håndføre sporer, som ikke dør, når man varmer det op, som har forårsaget de fatale problemer i produktionen.
Tæmpeh startede forretningen i 2018 under navnet Foodture og sælger blandt andet det proteinrige planteprodukt 'tempeh', der er lavet på fermenterede bælgfrugter.
I det seneste regnskab havde selskabet et underskud på 4,8 millioner kroner, mens egenkapitalen også viste røde tal på minus 1,3 millioner kroner.

