Hvis du gik og troede, at det ikke kunne blive vildere med fastelavnsbolle-hypen, tog du fejl.
Luksuskonditoriet Maison, der hører under d'Angleterre, har nemlig toppet sidste års vanvittige fastelavnsbolle med caviar og guld.
Nu bliver det nemlig endnu dyrere og finere med en fastelavnsbolle, hvor der er trøffel og selvfølgelig også bladguld.
»d’Angleterre er et hus med højt til loftet, hvor der er mulighed for at eksperimentere med sit håndværk og prøve nogle ting af, der ikke nødvendigvis kan lade sig gøre andre steder,« udtaler chefkonditor Freja Kraup ifølge en pressemeddelelse fra luksuskonditoriet.
»For mig er det et kæmpe privilegium at have adgang til så udsøgte råvarer, og så ville det jo næsten være en skam ikke at udnytte dem i sæsonens helt store kageattraktion.«
Årets nye fastelavnsbolle kan købes for den nette sum af 495 kroner.

Den kan fra 30. januar forudbestilles, og kan så derefter fås hos Maison fra 2. februar.
Det er dog ikke den eneste eksklusive fastelavnsbolle, man kan få hos d'Angleterre i 2026.
De genindfører nemlig sidste års bud på en rigtig dyr fastelavnsbolle. 2025's dyreste bolle var der caviar og bladguld på, og den kostede 365 kroner per bolle.
Den kan ligesom sin dyre nye fastelavnsbollefælle forudbestilles fra 30. januar, men kan dog først afhentes i butikken fra 6. februar.
Læs i faktaboksen ovenover, hvad de forskellige boller indeholder.
