Busselskab i krise: På randen af konkurs
Røde tal på bundlinjen presser det velkendte busselskab helt til kanten.

Røde tal på bundlinjen presser det velkendte busselskab helt til kanten.

Det er alvorlige krisetider for busselskabet Herning Turist, som nu skal igennem en omfattende rekonstruktion.
Det skriver TV 2 Østjylland.
Sidste år indkasserede Herning Turist ApS et underskud på hele syv millioner kroner, og i perioden fra oktober til december 2025 var underskuddet på 3,4 millioner kroner.
Fredag eftermiddag oplyser Herning Turist i en pressemeddelelse, at advokat Søren Volder fra Bech-Bruun er udpeget som rekonstruktør, indtil der er fundet en permanent løsning for de mange ruter, Herning Turist varetager.
»Det vigtigste for os er, at kunderne fortsat kan hoppe på busserne, uanset hvilket busselskab der står bag.«
»Vi vil derfor i samarbejde med rekonstruktøren gøre alt, hvad vi kan for, at busdriften på de pågældende ruter fortsætter uden gener for vores kunder,« udtaler direktør i Midttrafik, Lars Berg.
Herning Turist står for en lang række ruter i blandt andet Region Midtjylland, Ringkøbing-Skjern, Herning, Horsens, Lemvig og Randers.