ATP-ansatte kan få kæmpe bonus
Pensionsselskabet ATP bruger pensionsopsparernes penge til at komme af med et selskab. Det vækker kritik fra både eksperter og politikere.

Pensionsselskabet ATP bruger pensionsopsparernes penge til at komme af med et selskab. Det vækker kritik fra både eksperter og politikere.

I sidste uge stod en række politikerne i kø for at kritisere ATP. Nu lurer endnu en møgsag.
Ifølge mediet Finans står flere medarbejdere i ATP nemlig til at kunne indløse store bonusser.
Den seneste kritik lyder på, at pensionsselskabet i forsøget på at komme af med ATP’s interne kapitalfond, ATP PEP, har stillet en mindre gruppe ansatte i fonden en bonusordning i udsigt på op mod 884 millioner kroner.
Det strider imod pensionsselskabets hovedopgaver, som ifølge ATP selv, er, at ‘kunne udbetale de pensioner, vi har lovet vores medlemmer’.
Bonusordningen får kritik af professor og akademisk leder af Center for Corporate Governance ved CBS, Kasper Meisner Nielsen:
»Det er en ordning, man kan diskutere, om man bør benytte, fordi den rejser spørgsmål om fordelingen af risiko og afkast mellem ATP, fondenes partnere og de øvrige investorer. Hvem har reelt gavn af ordningen? Og gør den det billigere for ATP’s pensionsopsparere at investere i unoterede virksomheder,« siger han til mediet.
ATP har ikke ønsket at besvare kritikken.
Allerede i sidste uge begyndte sagen at rulle, da det kom frem, at Danmarks største pensionsselskab, har lavet det, der i en anden artikel i Finans beskrives som en ‘kontroversiel investeringsgaranti på flere milliarder kroner’.
I første omgang lød kritikken på, at pensionsselskabet i forsøget på at komme af med den interne kapitalfond, ATP PEP, havde tilbudt en potentiel køber en investeringsgaranti.
Ifølge garantien lover ATP angiveligt at investere mindst to milliarder kroner i to fremtidige fonde, skrev Finans i sidste uge.
Den konstruktion har fået en række politikere til at kræve en redegørelse fra beskæftigelsesminister Ane Halsboe Jørgensen (S).
Blandt andet sagde den Konservatives beskæftigelsesordfører Christian Vigilius i sidste uge til mediet:
»Det her ser ærlig talt temmelig grotesk ud. ATP skal passe på danskernes pensionspenge, ikke lave konstruktioner, hvor man tilsyneladende skal love køberen milliarder for at komme af med en udskældt kapitalfond.«
Overfor Finans afviste ATP i sidste uge at svare på den konkrete kritik, men pressechef Jørgen Rudbeck svarede mediet på skrift:
»ATP kommenterer generelt ikke på konkrete transaktioner og slet ikke på rygter herom. Det ville heller ikke være i vores medlemmers interesse, hvis vi begyndte på det. Vores fokus er som altid at sikre medlemmerne den bedst mulige pension.«