Guinness har i flere måneder været en af de foretrukne drikke rundt om i landet. 

Men den mørke øl er blevet så populær, at den mange steder er udsolgt på barer og i dagligvarebutikker.

Det oplyser Carlsberg Danmark i en pressemeddelelse. 

»Vi har oplevet en vækst i salget af Guinness, som vi ikke har set før,« udtaler Pernille Gade Laursen fra Carlsberg Danmark i meddelelsen.

»Sammenlignet med sidste år er volumen steget med hele 44 pct. i 2024, og i barer og restauranter er stigningen på 70 pct. Guinness har fået fat i en helt ny målgruppe, hvor især unge og kvinder vælger øllen til,« tilføjer hun. 

Hypen på sociale medier har givet den ellers 265 år gamle øl nyt liv til øllen, som nu både kan drikkes på klassiske brune bodegaer og smarte barer.

Udtrykket 'Split the G' har særligt fyldt trenden på de sociale medier. 

'Split the G' går ud på, at drikke ned til midt på G’et i første slurk på de klassiske ølglas, når klokken slår fyraften fredag eftermiddag.