Danske forskere har opdaget kæmpevirus et helt nyt sted.
Det kan med coronakrisen i frisk erindring lyde faretruende, men forskerne jubler over opdagelsen.
Forskere fra Aarhus Universitet har for første gang nogensinde fundet kæmpevira på indlandsisen i Grønland, og de er ikke til fare for mennesker.
Derimod kan kæmpevirus måske være med til at afhjælpe et stort og presserende problem:
Hvor hurtigt indlandsisen smelter.
Lyder det helt skørt? Der er en god forklaring.
Ifølge forskerne fra Institut for Miljøvidenskab på Aarhus Universitet kan kæmpevirussen bremse væksten af alger på indlandsisen, og viser det sig at holde stik, kan det være et stort og vigtigt gennembrud, de har gjort i det nye studie.
»Der er meget, vi endnu ikke ved om de kæmpestore vira, men noget tyder på, at de kunne være nyttige i forhold til at bremse afsmeltningen af is på grund af alger. Hvor nemt og effektivt det vil være at udnytte dem, ved vi endnu ikke. Men ved at undersøge dem nærmere, håber vi på at kunne svare på nogle af de spørgsmål,« siger Laura Perini, som er postdoc og står i spidsen for studiet, i en pressemeddelelse.
Sagen er nemlig den, at algerne begynder at blomstre på indlandsisen, når solen vender tilbage fra sit vinterhi i løbet af foråret.
Som du kan se på billedet i toppen af artiklen, farver algerne isen sort.
Det har den konsekvens, at isen reflekterer mindre sollys og smelter hurtigere – hvilket sætter tempoet på den klimaforandringerne i vejret og derfor påvirker mennesker over hele verden.
Ifølge Laura Perini og hendes forskerkolleger fra Institut for Miljøvidenskab på Aarhus Universitet kan algernes vækst måske kontrolleres, hvis de inficeres med kæmpevira.

I så fald kan det være med til at gøre indlandsisen mere hvid og få den til at smelte langsommere.
»Vi fortsætter med at studere viraene for at lære mere om deres interaktioner med de andre organismer i økosystemet. Senere i år udgiver vi endnu en publikation, som handler om et forsøg, hvor vi har kultiveret mikroalger fra isen i laboratoriet. Også her fandt vi kæmpevira i prøverne,« siger Laura Perini.
De danske forskere fandt kæmpevirus ved at analysere mørk is, rød sne og smeltehuller.
Kæmpevira adskiller sig fra normale vira ved selv at kunne producere protein – og ved at være flere tusinde gange større.
