De ekstremt varme og langvarige hedebølger, der har ramt flere europæiske lande denne sommer, har haft store konsekvenser. 

For de har kostet rekordmange menneskeliv, skriver DR.

Helt konkret har der i Europa i perioden fra den 22. juni til 26. juli været 35.000 flere dødsfald, end hvad man kan forvente.

Mediet har talt med Tyra Grove Krause, som er faglig direktør på Statens Serum Institut (SSI) – og hun fortæller, at man ikke har set lignende før:

»Det er meget høje tal, og vi har ikke set noget lignende tidligere somre, siden vi har haft den her overvågning af dødelighed,« siger hun til DR.

Særligt de sidste to uger af juni kostede mange mennesker livet, da voldsomme hedebølger – som også gav os en ny temperaturrekord herhjemme – ramte i flere lande.

Tyskland, Frankrig og Belgien har ifølge DR været de lande, hvor overdødeligheden har været størst.