Er man en af de 35.000 løbere, som skal løbe halvmaraton i København, eller har man blot lyst til at skulle udenfor søndag, er det en god idé at pakke både solbriller og paraply.

For vejret byder på noget af en blandet landhandel, det fortæller DMIs vagthavende meteorolog til B.T.

»Hvis man kigger meget nøje på prognosen, ser dagen ud til at starte relativt pænt med nogen sol men med enkelte byger,« lyder det fra DMIs vagthavende meteorolog Hans Peter Wandler med henvisning til hovedstadsområdet.

Der kan dog krybe nogle »hidsige« byger frem hen mod middagstid, som kan medføre kraftige vindstød.

Derfor kommer meteorologen med en opfordring til halvmarathonsløbere og tilskuere:

»Det er en ganske god idé at følge med på DMIs nedbørsradar, så man kan trække væk fra regnen. Og så skal man huske at holde godt fast i paraplyen,« siger Hans Peter Wandler.

For resten af landet bliver det en lidt blæsende og ustabil dag med byger først på dagen og svag til jævn vind fra sydvest.

Men som dagen skrider frem, tager vinden til.

Og særligt nordjyderne kan blive rusket godt igennem.

»I Nordjylland kan der endda komme hård vind og ved kysterne helt op til kulingstyrke,« lyder det fra Hans Peter Wandler, som tilføjer:

»Samtidig får vi et område med byger, hvoraf nogle kan være kraftige med hagl eller torden.«

Det er dog svært at forudsige, hvor eventuelle kraftige byger rammer, understreger meteorologen.

Til trods for grå udsigter bliver søndag ikke kølig. Danskerne kan nemlig forvente mellem 14 og 18 grader.