En voldsom blæst, der nogle steder kan være med vindstød af orkanstyrke, kan ramme os denne søndag.

Allerede nu er vinden begyndt at præge landet – og på flere broer bliver der advaret om kraftig blæst.

Det oplyser Vejdirektoratet.

Et af stederne, hvor man advarer, er på Storebæltsbroen, hvor kørsel med visse typer af køretøjer fra tidlig morgenstund er blevet forbudt:

»På Storebælt advares der imod kraftig blæst, der kan påvirke kørslen. Påhængskøretøjer med vægt under 2,5 tons forbudt. Forventes ophævet kl. 09.00,« lyder det på broens hjemmeside.

Samme advarsel er efterfølgende også kommet for Sallingsundbroen:

»På Sallingsundbroen frarådes vindfølsomme køretøjer at passere på grund af kraftig vind. Vinden forventes at aftage i løbet af aftenen,« lyder det fra Vejdirektoratet.

Derudover advares der om kraftig blæst på Ny Lillebæltsbro, Langelandsbroen og Kronprinsesse Marys Bro.

Det meste af Danmark vil påskesøndag blive ramt af kraftigt blæsevejr, skriver Danmarks Meteorologiske Institut, DMI, på sin hjemmeside.

I den nordlige og nordvestlige del af Jylland varsler DMI stormende kuling og vindstød af orkanstyrke.

Varslet gælder søndag fra klokken 11.00 og frem til klokken 20.00.

Lavtrykket bevæger sig søndag også ind over den sydlige del af Norge.

På grund af vinden har færgerederierne Color Line og Fjord Line aflyst størstedelen af søndagens færgeafgange mellem Danmark og Norge.