Det bliver rigtig varmt tirsdag. Ja, faktisk »tæt på ubehageligt varmt«.

Sådan lyder meldingen fra vagthavende meteorolog ved DMI Jens Lindskjold.

For tirsdag markerer et markant vejrskifte. De oversvømmede kældre og store hagl fra mandag bliver afløst af sol, tørvejr og temperaturer på op mod 27 grader.

I den østlige del af landet bliver der rigeligt med sol, mens højtliggende skyer kan trække ind over den vestlige del.

Og skulle en sky blive utæt, vil det mest sandsynligt ske over Sydsjælland, Fyn eller Sydjylland i løbet af eftermiddagen.

Bygerne ser dog ikke ud til at blive nær så kraftige som mandagens.

Temperaturerne når omkring 20 grader ved kysterne og mellem 25 og 27 grader inde i landet. Samtidig bliver vinden svag og »kommer derfor ikke til at føles generende.«

Men tirsdag er kun begyndelsen. Onsdag, torsdag og til dels fredag kan temperaturen nå hele 30 grader, hvorfor DMI varsler hedebølge.

Også nætterne kan blive ubehageligt varme allerede fra tirsdag:

»En af de ting, der kan komme til at føles ubehagelig, er de høje nattemperaturer. Man kan simpelthen ikke få kølet sit hjem eller sig selv ned,« siger meteorologen.

Samtidig kan UV-indekset nå op på seks. Derfor lyder rådet, at man drikker rigeligt, holder igen med alkohol og passer ekstra på ældre og små børn. 

»Bliv ude af solen midt på dagen, og undgå hårdt fysisk arbejde. Holder man ferie, skal man bare nyde det. Men er man blandt dem, der holder hjulene i gang og er nødt til at være ude midt på dagen, skal man virkelig huske at passe på sig selv.«