Mange har i påsken tid til en tur i haven.

Men bliver det også vejr til det?

DMI har tidlig torsdag morgen udgivet sin prognose for vejret i påsken.

Og heri lyder det, at 'påskevejret 2026 bliver en lidt blandet fornøjelse, vekslende mellem sol, byger og perioder med regn og blæst – kort sagt lidt for enhver smag.

Først hen på påsken er der godt nyt.

Torsdag starter ud med sol i øst og regn i vest, og hen på dagen bytter man så vejr.

Langfredag og lørdag kommer der perioder med sol, men også byger og til tider mere vedvarende regn. 

Temperaturen bliver op til 12 grader.

'Påskedag passerer et kraftigt forårslavtryk nordvest om Danmark og bevæger sig videre nordpå op langs den norske vestkyst. Det sætter for alvor gang i blæsten her i landet, og ved kysterne kan man flere steder komme op på kuling med kraftige vindstød – i Nordjylland måske hård kuling med vindstød af stormstyrke.' skriver den vagthavende meteorolog, Lars Henriksen. 

2. Påskedag er der endelig gevinst for havefolket og alle andre. Her tyder det på masser af sol og overvejende tørt vejr. Vinden aftager, og de 12 grader vil dermed føles endnu varmere.