Politikere og mange andre valfarter torsdag til Folkemøde på Bornholm, men det gør bygerne desværre også.

Og de sidstnævnte kan blive særdeles kraftige.

Det fortæller Mette Zhang, der er vagthavende meteorolog hos DMI.

»Jeg kan ikke udelukke, at der kan komme skybrud på Bornholm, men om det lige rammer Folkemødet, kan jeg ikke sige endnu. Men vi er opmærksomme på det, og følger udviklingen tæt. Vi har valgt ikke at varsle om skybrud endnu, men det kan være, at det kommer,« siger hun.

Kraftige byger vil især ramme øen fra morgenstunden, men der vil også komme flere indover i løbet af dagen. 

Helt sikkert bliver det i hvert fald, at politikerne og alle andre skal have paraplyen med.

»Der vil komme regn og tordenbyger. Og nogle af dem kan også blive ret så kraftige. Og temperaturen kommer næppe over 15 grader, så det er ikke det bedste vejr, de får,« siger meteorologen.

I resten af Danmark står den torsdag også på en række byger, der kan være kraftige og med torden. Indimellem vil der dog også være et kig til solen. 

»Temperaturen kommer til at ligge fra 13 til 18 grader, og så er der ikke så meget vind. Men i forbindelse med tordenbygerne, skal man være opmærksom på, at der kan komme kraftige vindstød,« siger Mette Zhang.

Det ustadige danske sommervejr ser ud til at fortsætte i hvert fald ind i weekenden.

»I løbet af næste uge skulle der være udsigt til lidt mindre vådt vejr og stigende temperaturer. Men det er som om, at omslaget bliver ved med at forrykke sig lidt, så det, lige nu, først ser ud til at komme midt i næste uge,« siger meteorologen.